SOL Parti ‘Aydınlık Ülke Yürüyüşleri’ için 4 kentte sokağa çıktı: ‘Şeriata teslim olmayacağız’

“Hilafete, Karanlığa Hayır. Aydınlık, Özgür, Demokratik Türkiye İçin Birleşelim” sloganı ile ülke genelinde halk yürüyüşleri başlatan SOL Parti, bugün 4 kentte sokağa çıktı.

Dün Ankara, Mersin ve Kırklareli’nde yürüyüş gerçekleştiren SOL Partililer, bugün ‘Aydınlık Ülke Yürüyüşleri’ne İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Samsun’da devam etti.

Rıhtım’a doğru gerçekleştirilen yürüyüşte, “Laiklik, adalet, memlekete sol gerek!”, “Şeriata teslim olmayacağız!”, “Karanlığı parçala, memlekete sahip çık!”, “Tarikata değil, eğitime bütçe!” ve “Tarikat, cemaat hepsi kapatılacak!” sloganları atıldı.

“ŞERİATI SAVUNUR HALE GELDİLER”

Yürüyüşe ilişkin açılış konuşmasını yapan SOL Parti İstanbul İl Sözcüsü Anıl Genç, “Cumhuriyet’in ilerici değerlerine savaş açan, laikliğin kırıntılarını dahi süpürmek isteyenler siyasal İslamcı faşist bir rejim inşa etmek adına açıktan şeriatı savunur hale geldiler. Ülkenin dört bir yanında hilafet bayrakları açan, adliye koridorlarında yaşasın şeriat diye bağıran, buna karşı en küçük bir itirazı bile boğmaya çalışanlar geleceğimizi karanlık fikir ve eylemleriyle yok etmek istiyorlar” dedi.

“Geleceğimizi karartmak, ülkede fiili bir şeriat düzeni kurmak isteyenlere karşı milyonlar laikliğe sahip çıkıyor” diyen Genç, şunları söyledi:

“SOL Parti olarak bir süre önce başlattığımız Şeriata, Hilafete, Karanlığa Hayır! Aydınlık Özgür, Demokratik Türkiye İçin Birleşelim! Sloganıyla başlattığımız eylemlerin İstanbul ayağına hepiniz hoş geldiniz. Ülkemiz rantçıların, hilafet yanlılarının, para babalarının kıskacında yoksullukla, bağnazlıkla boğuşurken toplumsal çürüme her yanı sarıyor. Karanlığa boğulmuş sokaklardan hilafet çağrıları yükseliyor.

“AYM KARARINA REST ÇEKİLIYOR”

Okullar tarikatlaştırılıp yoksul çocuklar gericiliğin pençesi altına alınıyor. AYM kararına rest çekiliyor, ülke hukuksuz, anayasasız tek adam rejimi altında boğuluyor. Ekonomik krizin yol açtığı sosyal bunalım emekçilerin hayatlarına karabasan misali çöküyor! Geleceği çalınan gençler, kadınlar nefes alamıyor! İşçiler, emekçiler, emekliler sefalet altında yaşamaya çalışıyor! Haklarımız ve geleceğimiz için birleşerek mücadele etmekten başka bir yol yok! Bugün burada bu mücadeleyi büyütmek için yürüdük! Haklarımız için, hilafet karanlığıyla doldurulan sokaklarımızı aydınlatmak için yürüdük! Adalet ve bu özgürlük için, laikliği kazanmak için yürüdük! Bu karanlık ablukayı dağıtmak için yürüdük!  Devrimci demokratik cumhuriyet yolunda yürüdük!”

EYLEMLERE İZMİR’DE DEVAM EDİLDİ

“Hilafete, Karanlığa Hayır. Aydınlık, Özgür, Demokratik Türkiye İçin Birleşelim” sloganı ile ülke genelinde ‘Aydınlık Yürüyüşleri’ örgütleyen SOL Parti, eylemlerine İzmir Buca’da devam etti.

Buca Belediyesi önünde başlayan yürüyüş, Forbes Çarşısı’nda son buldu. Eyleme; SOL Parti Sözcüsü Önder İşleyen, sendikalar, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri destek verdi. 

“DİRENİŞİ ÇOĞALTMA ZAMANI”

Eylemde konuşan SOL Parti İzmir İl Sözcüsü Nuray Beyenç, “Geleceğimizi kendi ellerimize alalım. Sağın tutucu fikirlerine sarılarak; koltuk ve iktidar kavgalarıyla ülkenin kaderini gericiliğe teslim eden muhalefet oyunlarıyla başarılamayacağı ortada. Bu kötülük karşısında tek tek duramayız; beraber olmak örgütlü mücadeleyi geliştirmek zorundayız. Şimdi zulme boyun eğmeyerek mücadeleyi, birliği ve direnişi çoğaltma zamanı. Aydınlık bir ülke, devrimci demokratik bir cumhuriyet kurmak için birleşelim” diye konuştu.

Balıkesir ve Çanakkale SOL Parti il örgütleri ise ‘Aydınlık Yürüyüşleri’ Altınoluk’ta gerçekleştirdi. Sahilde toplanan grup Cumhuriyet Meydanı’na kadar sloganlarla yürüdü. Açılış konuşmasını SOL Parti Edremit İlçe Sözcüsü Dursun Demir yaptı.

Samsun’da da saat 13.30’da Çiftlik Caddesi Şehir kulübü önünde buluşan partililer laiklik sloganları eşliğinde Lise Caddesi’nin girişine kadar yürüdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x