Şok suçlama: ‘Morgan Stanley, Avrupa Merkez Bankası’nı kandırdı’

Morgan Stanley çalışanına göstermelik unvan vererek Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) kandırmakla suçlanıyor.

Financial Times gazetesinin haberine göre, ABD’li bankacılık devi Morgan Stanley tarafından işten çıkarılan üst düzey bir banka yetkilisi, Avrupa’nın Brexit sonrası kurallarıyla ilgili şartlarını yerine getirmek için şirketin kendisine göstermelik bir unvan verdiğini söyledi.

Nisan 2021’de Morgan Stanley’e girdiği zaman kendisine “kredi ticaret müdürü” unvanı verildiğini söyleyen eski çalışanın iddialarına göre, banka kendisinden bu unvanı kullanmamasını istedi.

Morgan Stanley’nin Avrupalı düzenleyicileri Brexit sonrası kurallara uymak için üst düzey personelini Frankfurt’a taşıdığına inandırmak için bu iş unvanını uydurduğu iddia edildi.

ÇALIŞANDAN BÜYÜK İDDİA

Söz konusu bankacı, Nisan 2021’de 375 bin Euro maaş artı ikramiye ile Frankfurt’taki Morgan Stanley’e katıldı. Genel müdürün bir alt kademesi olan İcra Direktörü yapıldı ve kendisine resmi olarak “Kredi Ticareti Başkanı” unvanı verildi.

Ancak Morgan Stanley’den kovulmasının ardından süreci Frankfurt mahkemesine taşıyan bankacı, daha önce bir yönetici tarafından bu unvanı aktif olarak kullanmaması yönünde talimat aldığını söyledi.

Bankacının aralık ayındaki duruşma sırasında mahkemeye verdiği ifadeye göre, amiri kendisine unvanının “yalnızca kağıt üzerinde var olduğunu” ve yalnızca yasal gereklilikleri karşılamak için oluşturulduğunu söyledi.

BANKA İDDİALARI REDDETTİ

Dava hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, Morgan Stanley mahkemedeki ifadelere itiraz ederek, bankacıya hiçbir zaman unvanını kullanmaması yönünde talimat verilmediğini söyledi ve bunun göstermelik bir unvan olduğunu inkar etti.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasından bu yana ECB, uluslararası bankaları AB işlerini Londra yerine yerel personelle yönetmeye zorladı ve bankaları “kıdemli yöneticileri ve uygun raporlama hatlarını Avrupa kuruluşuna” taşımaya çağırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x