Konut Kiralarında Yüzde 25 Zam Sınırı, 2024 Temmuz’da Son Bulabilir

Ülkemizde konut kira sözleşmelerinde yapılan yüzde 25 kira artışı sınırlamasının uzatılmayacağına dair gelişmeler gündemde.

Başlangıçta 2022 yılında fahiş kira artışlarını kontrol altına almak amacıyla alınan önlemler, 2023 yılı Temmuz ayında yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte hayata geçirilmişti.

NTV’nin haberine göre ancak, söz konusu sınırlama 2024 yılı Temmuz ayında sona eriyor ve şu an için bir uzatma planlanmıyor.

Ev sahiplerinin kira artışlarını makul seviyelerde tutmak amacıyla getirilen düzenleme, son olarak 15 Temmuz 2023 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

32249 sayılı Resmî Gazete’de yer alan düzenlemeye göre, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar olan süreçte konut kira sözleşmelerinde yıllık kira artış oranı yüzde 25 ile sınırlı olacak.

2 Temmuz 2023 tarihinden 1 Temmuz 2024 tarihine kadar olan dönemi kapsayan bu sınırlama, yeni kiralamalara uygulanacak. Bu süre zarfında, konut kira sözleşmelerinde kira artışı, bir önceki yılın kira tutarının yüzde 25’ini geçemeyecek.

Söz konusu üst limit, geçici bir madde olarak düzenlendiğinden, herhangi bir uzatma olmaması durumunda, 2 Temmuz 2023 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında geçerli olacak.

Ayrıca, kira artışlarında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranının uygulanabilmesi için bir önceki kiralama yılına ait TÜFE değişim oranının, 12 aylık ortalamaya göre yüzde 25’in altında olması gerekiyor.

Kanunun öngördüğü miktarı aşan kira artışları ise geçersiz sayılacak. Bu düzenleme, hem ev sahiplerini hem de kiracıları adil bir denge içinde korumayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x