Japonya’dan üst düzey Hamas yetkililerine yaptırım

Japonya Kabine Genel Sekreteri Yoshimasa Hayashi, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırılara karıştıklarına inanılan 3 düzey Hamas liderinin varlıklarının dondurulmasına, ödeme ve sermaye işlemlerine yaptırım uygulanmasına karar verildi.

“GAZZE’DE İNSANİ DURUM İYİLEŞTİRİLEBİLİR”

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko da başkent Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin, Filistin-İsrail çatışmasının yatıştırılmasına yönelik çabalarına değindi. G7 ve Birleşmiş Milletler (BM) marjında, İsrail-Filistin sorununun çözümü için çabaladıklarını vurgulayan Kamikava, bakan olarak bölgeye gerçekleştirdiği ziyaretleri anımsattı.

Yoko, krizin taraflarına “uluslararası insancıl hukuk da dahil uluslararası hukuka ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına uymaya” yönelik çağrısını yineleyerek, bölgedeki insani duruma işaret etti.

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ”

İnsani yardım faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği bir ortamın ivedilikle oluşturulmasının önemini vurgulayan Yoko, böylelikle Gazze’de “kritik düzeydeki insani durumun” iyileştirilebileceğini söyledi.

Yoko, Japonya’nın ilgili ülke ve kuruluşlarla yakın iletişim halinde rehinelerin derhal serbest bırakılmasına, krizin bir an önce yatıştırılmasına yönelik proaktif diplomatik çabalarını sürdüreceğini dile getirdi.

Filistinlilerin “kendi kaderini tayin hakkını” ve bölgede “iki devletli çözümü” istikrarlı şekilde destekleyeceklerini kaydeden Yoko, Filistin’e siyasi ve ekonomik olarak desteğe devam edeceklerini vurguladı.

Japon Bakan, Gazze Şeridi’nde sağlık, tıbbi bakım ile su ve temizlik dahil yerel ihtiyaçları karşılayan insani desteklerine ivedilikle ulaştırılmasına yönelik değerlendirmeleri sürdürdüklerini belirtti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x