İran’a ait İHA’lar, Hürmüz Boğazı’ndan geçiş yapan ABD donanmasını taciz etti

İran, Orta Doğu’da artan ABD askeri varlığına karşı bir güç gösterisi olarak insansız hava araçlarıyla (İHA) Hürmüz Boğazı‘ndaki Amerikan savaş gemilerini taciz etti.

Son günlerde İran destekli grupların ABD savaş gemilerini hedef alması ve bölgeden geçen İsrail gemilerine yönelik saldırı girişimleri Basra Körfezi’ni karıştırdı. ABD’nin, bölgeye son olarak USS Dwight D. Eisenhower isimli uçak gemisini göndermesi bardağı taşıran son damla oldu.

ABD DONANMASI ÜZERİNDE ALÇAK UÇUŞ YAPTILAR

ABD’nin bölgedeki varlığına İran’dan dikkat çeken bir hamle geldi. İran ordusu, Basra Körfezi’nin girişinde bulunan stratejik Hürmüz Boğazı civarında ABD donanmasına ait gemileri İHA’larla taciz etti. İran’a ait İHA’lar, ABD güdümlü füze kruvazörleri ve destroyerlerinin yanı sıra bir Fransız destroyeri ve ABD uçak gemisi Dwight D. Eisenhower’ın üzerinden alçak uçuş yaptı.

GEMİLER SORUNSUZ GEÇTİ

İran merkezli haber ajansı Tasnim, İran İHA’larının Amerikan filosunu gözlemlediğini açıkladı. Öte yandan ABD donanması ise gemilerin Hürmüz Boğazı’ndan geçişinin başarıyla tamamladığını duyurdu.

İşte İran’a ait İHA’ların çektiği görüntüler:

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x