AB Kripto Paralar İçin Yeni Kurallar Yayınladı!

Avrupa Birliğinin bankacılık gözlemcisi fiat paralar ile desteklenmekte olan stabil coinleri ihraç edenler için yeterki fona gerekli olmalarını gerektiren yeni teklifleri sunarak kripto paraları mercek altında aldı.

Avrupa Bankacılık Otoritesinden Öneri

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) stablecoin ve digital token çeşitlerini ihrac edenler için asgari sermaye ve likidite gerekliklerini paylaştı.

Kurum stablecoin destekleyen varlıkların rezervine ilişkin kamunun da dikattine bağlı olarak likidite gereksinimlerine öneri getirdi. Bu öneriyle beraber yüksek kaliteli ve uygun varlıkların kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Stabilcoin İhraç Edenler

EBA, Herhangi bir para birimine destek alan stabilcoinleri ihraç edenlerin yatırımcılara aynı oranda tam olarak nakit sunmaları gerektiğini beliritiyor.

Konuya ilgili EBA şunları dedi

Kılavuz ilkelerin uygulanmasını takiben, denetim otoritesi, likidite stres testinin sonucuna dayalı olarak bu riskleri karşılamak için ilgili ihraççının likidite gerekliliklerini güçlendirebilir”

Likidite Kuralları

Avrupa Bankacılık Otoritesi bankaların zaten likidite tamponlarına sahip olduklarından dolayı bazı durumlarda bu gereklikliklerden muaf tutulabileklerini belirtti. İstenen likidite kuralları stablecoin ve kripto paralar ı ihraç edenlerin benzer güvenceleri karşılaması ve bankalara karşı haksız sermaye ve likidite avantajlarından kurtulmasını sağlamakta.

Haftanın başında, İngiltere mali düzenleyicileri, kripto para dünyasına yönelik İngiltere kurallarının ilk ayağında stabilcoinlerin düzenlenmesi için tavsiyeler vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x