Barolar Can Atalay’ın tahliyesi için AYM’ye seslendi: Meclis’te olmalı

Türkiye Barolar Birliği ve 56 baronun çağrısıyla Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde eylem yapan avukatlar, Gezi tutuklusu ve TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bir an önce tahliye edilmesini istedi. Baroların ortak açıklamasında, AYM’nin bir an önce Atalay’ın başvurusunu görüşmesi çağrısı yapıldı.

Evrensel’in haberine göre, avukatların Anayasa Mahkemesi karşısında bulunan Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda yaptığı eyleme EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen de katıldı.

Eylemde ortak açıklamayı okuyan Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın, Can Atalay dahil tüm sanıklara ilk yargılamada beraat kararı verildiğine dikkat çekti. Ancak kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin dağıtılarak yeni bir heyet oluşturulduğunu belirten Açıkalın, sürece ilişkin konuştu:

“Birden fazla hak ihlali tespit eden ve bağlayıcı nitelikteki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin emsal nitelikteki kararı tanınmadı. Oluşturulan yeni mahkeme heyeti FETÖ üyesi iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan bir savcı tarafından yürütülen soruşturmada toplanan yasa dışı delilleri itibar edilerek, ceza kararlarına hükmetmiştir. Mahkumiyet kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Dairesi tarafından yerinde bulundu ve dosya halen Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nde temyiz aşamasındadır. Meslektaşımız avukat Şerafettin Can Atalay, 28. dönem milletvekilliği genel seçimlerinde Hatay Milletvekili olarak seçilmiş ve mazbatasını almıştır. Halen tutuklu bulunan Can Atalay’ın yasama dokunulmazlığı nedeniyle derhal tahliye edilmesi gerekirken tahliye talebi Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından reddedilmiştir.”

‘ANAYASA’YA AYKIRI’

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin ret gerekçesinden, AYM kararlarını esas alarak hüküm kurmadığının anlaşıldığını ifade eden Açıkalın, AYM’nin Ömer Faruk Gergerlioğlu, Leyla Güven kararlarını hatırlattı. AYM’nin Anayasa’nın 14’üncü maddesindeki durumlar ibaresinin kapsamına hangi suçların girdiği konusunda, belirlilik ve öngörülebilirlik bulunmadığı sonucuna ulaştığını belirten Açıkalın, “Bu temelde sürdürülen tutukluluk tedbirlerinin Anayasa’ya aykırı olduğunu tespit etmiştir. Bugün Anayasa Mahkemesi’nin önünde basın açıklamasında bulunmamızın sebebi, bu hak ihlallerine dur diyeceğine ve meslektaşımızın bir an önce tahliye olacağına dair inancımızdandır” diye konuştu.

SAĞKAN: ATALAY’IN OLMASI GEREKEN YER MECLİS

Açıkalın, Anayasa Mahkemesi’ne Can Atalay başvurusunu bir an önce görüşmesi için çağrı yaparak, Atalay’ın görev yerinin TBMM olduğunu söyledi.Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan da “Meslektaşımız Can Atalay’ın seçilmiş bir milletvekili olduğu ve hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmadığı unutulmamalıdır. Anayasa’nın 83’üncü maddesine göre seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz, yargılanamaz” dedi. Seçilmiş bir milletvekilinin yasama faaliyetine katılmasını engellemenin hem seçilme hakkını hem de seçmenin iradesini yok saymak olduğunu dile getiren Sağkan, “Atalay’ın olması gereken yer demir parmaklıkların arkası değil, milletin Meclisidir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x